نوروز ۹۹ هم فرارسید و خوشحال هستیم که خداوند مهربان فرصت تازه‌ای برای خدمت‌گزاری به ما داده است. فرصت همراهی با فرزندان سمر، فرصت هم‌یاری با مهراندیشان سمر و فرصت دیدن زیبایی‌های این سال جدید.

بی شک سال جدید هم همانند سال‌های گذشته، آمیخته‌ای از روزهای شادی و غم است و این ماییم که باید برای رسیدن به یک هدف بزرگ، برای نیل به یک خواسته با ارزش از میان این روزها عبور کنیم.

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که این روزها نه تنها ما ایرانیان، بلکه تمام مردم جهان را به خود مشغول ساخته، شکست دادن ویروس کرونا است. در حالی که همگی مطمئن هستیم که این روزها نیز خواهند گذشت و به شرایط عادی بازخواهیم گشت، یک مساله حائز اهمیت می‌باشد: ما باید با سلامتی کامل از این شرایط عبور کنیم.

حتما بارها در رسانه‌های معتبر و از قول مسئولان محترم وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی شنیده‌اید که در طول روز چندین بار دستان خود را با آب و صابون بشویید. این مساله اگرچه در نگاه اول بسیار ساده و روتین به نظر می‌رسد، اما در این مقاله می‌خواهیم نکات بسیار اساسی را در رابطه با نقش صابون در پیشگیری از ابتلا به کرونا مطرح کنیم. پس لطفا با ما همراه باشید.

چگونه صابون‌ها ما را از ابتلا به کرونا در امان نگاه می‌دارند؟

دور تا دور ویروس کرونا را موادهایی مانند چربی و پروتئین گرفته‌اند و همین چرب بودن این ویروس است که موجب می‌شود به سطح پوست بچسبد و موجب ابتلا به بیماری کووید 19 شود.  طبق تحقیقات انجام شده، اگر شما با آب خالی دستان خود را بشویید عملا هیچ مقداری از ویروس‌هایی که به سطح دستان شما چسبیده‌اند، پاک نخواهند شد.

مثالی هم که آورده می‌شود بسیار ساده و گویاست؛ آیا تا به حال دیده‌اید که یک سطح چرب با آب پاک شود؟! حتما جواب شما نیز منفی است. پس راه حل چیست؟ راه حل این است که با آب و صابون و به مدت 20 ثانیه تمام قسمت‌های پشت و روی دو دست خود را کامل بشویید. حتی در آزمایشات ثابت شده که اگر مثلا برای مدت 10 یا 15 ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید، باز هم سطح دست از این ویروس کاملا تمیز نخواهد شد.

پس به صورت خلاصه:

  1. حتما با آب و صابون دستان‌تان را بشویید.
  2. حتما به مدت 20 ثانیه عمل شستشو را انجام دهید.

اما شاید برای شما هم دو سوال به وجود آمده باشد؟

  • آیا نوع صابون برای شستن دست‌ها اهمیت دارد؟ آیا حتما باید از صابون‌های آنتی باکتریال استفاده کنیم تا به ویروس کرونا مبتلا نگردیم؟
  • آیا ضدعفونی کردن دست با الکل هم مانند صابون ما را از ابتلا به این ویروس در امان نگاه می‌دارد؟

در پاسخ به سوال نخست، باید بگوییم که نوع صابون هیچ اهمیتی ندارد. با ساده‌ترین صابون‌ها نیز می‌توانید خود را از گزند کووید ۱۹ در امان نگاه دارید. صابون‌ها این خاصیت را دارند که چربی را از سطح پوست جدا می‌کنند و جریان آب نیز ویروس‌های جدا شده را با خود می‌برد. درنتیجه، دستان شما تمیز و عاری از هر نوع ویروسی خواهد شد.

در جواب سوال دوم هم، لازم است بدانید که الکل بالای ۶۰ درصد بهترین الکل برای ضدعفونی کردن دست به حساب می‌آید. اما باز هم صابون گزینه بهتری برای این کار است. در ضمن، اوقاتی که دستان شما عرق کرده باشند، الکل گزینه مناسبی برای ضدعفونی کردن نیست چرا که تعریق اثرش را خنثی می‌سازد.

برای آشنایی بهتر با این مسائل، پیشنهاد می‌کنیم که این کلیپ را نیز مشاهده فرمایید.

موسسه خیریه سمر این روزها مانند همیشه حامی فرزندان و همراه مهراندیشان سمر است. از شما خواهش می‌کنیم که با رعایت همین نکات بهداشتی ساده و قرنطینه کردن خود در منزل، سلامتی‌تان را حفظ نمایید. ما ایمان داریم که به زودی شما را در خانه امید سمر خواهیم دید و صدای خنده‌های شیرین‌تان در گوش‌های ما خواهد پیچید. تا آن موقع، به خوبی از خودتان مراقبت کنید. در امان خدا باشید.

 

مقالات مرتبط

شیوع ویروس جهش یافته (کرونای انگلیسی) در کشور

شیوع ویروس جهش یافته (کرونای انگلیسی) در کشور

بر اساس خبری که به تازگی توسط وزیر بهداشت کشور، دکتر نمک...

بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص از بیمارستان چه اصولی را باید رعایت کنند؟

بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص از بیمارستان چه اصولی را باید رعایت کنند؟

در میان آمار و ارقام‌هایی که تاکنون درباره کرونا شنیده‌...

تازه‌ترین یافته‌های خود مراقبتی در برابر کرونا

تازه‌ترین یافته‌های خود مراقبتی در برابر کرونا

هرچه شیوع ویروس کرونا در کشور طولانی مدت‌تر می‌شود، وزا...

ورزش کردن و سالم ماندن در روزهای آخر کرونا

ورزش کردن و سالم ماندن در روزهای آخر کرونا

به گفته مسئولین وزارت بهداشت و سلامت کشور پس از اعمال مح...

پیام‌های بهداشتی کرونایی برای بیماران مبتلا به سرطان

پیام‌های بهداشتی کرونایی برای بیماران مبتلا به سرطان

موسسه خیریه سمر از شروع دوران شیوع کرونا تا به حال بارها...

چگونه با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم تا به کووید ۱۹ مبتلا نشویم

چگونه با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم تا به کووید ۱۹ مبتلا نشویم

این سوال، سوال مشترک بسیاری از شهروندان است. در روزهای آ...

لطفا پیام، پرسش یا نظر خود را در این باره بنویسید