16فروردین

اصول نظافت منزل برای پیشگیری از کرونابازگشت

برای پیشگیری از کرونا، لازم است نکات بهداشتی مختلفی را رعایت نمایید. تا به حال، به تعدادی از اصول مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم، از جمله مقالات کرونا با بدن ما چکار می‌کند و همچنین، نکات اساسی برای شکست دادن کرونا که می‌توانید با مطالعه آن‌ها اطلاعات خوبی کسب نمایید.

اما در این مقاله، قصد داریم به این مساله بپردازیم که نحوه ضدعفونی کردن و شکل پیشگیری از ورود ویروس کرونا به داخل خانه چگونه است. اگر مایل هستید که بدانید برای نظافت آشپزخانه و منزل خود چه کارهایی باید انجام داد، با ما همراه باشید.

نکاتی که خانواده‌ها باید در نظافت آشپزخانه و منزل رعایت کنند

حتما تا به حال توصیه‌های مختلفی از متخصصین شنیده‌اید مبنی بر اینکه حریم داخلی خانه را باید از ورود هرگونه وسیله خارجی محافظت نمود.

اما با توجه به اهمیت این مساله، و همچنین لزوم ضدعفونی دقیق‌تر آشپزخانه، نکات دیگری را به عنوان توصیه‌های تکمیلی عنوان می‌کنیم:

 1. موقع تمیز کردن قسمت‌های بیرونی منزل مثل: پنجره‌ها، شیشه‌ها، درب ورودی حتما از دستکش و مایع ضدعفونی کننده استفاده نمایید.
 2. دستگیره‌های درب بیرونی را مکررا ضدعفونی کنید.
 3. وسایل ضدعفونی کننده دست و ابزار مختلف را در کنار ورودی خانه تعبیه نمایید تا افرادی که از بیرون وارد خانه می‌شوند دست‌ها و وسایل‌شان را ضدعفونی نمایند.
 4. برای پاکسازی پنجره‌ها، شیشه‌ها، درب ورودی، وسایل و ... از دستمال یکبار مصرف استفاده نمایید. یکی از اشتباهاتی که برخی افراد انجام می‌دهند، این است که مثلا با همان دستمالی که درب ورودی را پاک کرده‌اند پنجره را نیز پاکسازی می‌کنند. این کار باعث انتقال ویروس از نواحی آلوده به سایر نواحی منزل می‌شود.
 5. اگر هم مایل هستید که از یک نوع دستمال واحد برای پاک کردن تمام بخش‌ها و وسایل استفاده کنید، پس از هر بار استفاده حتما آن دستمال را با آب گرم و صابون بشویید.
 6. برای تهیه اقلام ضروری خانه، فقط یک نفر به بیرون برود و حین خرید کردن نیز، تمام نکات بهداشتی را رعایت کند از جمله: دست کردن دستکش یکبار مصرف سالم، استفاده از ماسک استاندارد، حفظ فاصله بیش از ۱ متر با دیگران و ...
 7. اکیدا کودکان را برای خرید کردن به مراکز خرید نفرستید.
 8. پس از اینکه خرید کردن پایان یافت و به منزل بازگشتید، اقلام را از داخل کیسه نایلون خارج کنید و کیسه نایلون را در داخل سطل زباله درپوشیده بیندازید.
 9. اقلام خریداری شده ممکن است به خاطر تماس دست‌های آلوده با آن‌ها در سوپر مارکت آلوده شده باشند. بنابراین، توصیه می‌شود که در صورت امکان با آب گرم و صابون شسته شوند و یا اینکه، با اسپری الکل ۷۰ درصد سطح خارجی آن‌ها را ضدعفونی نمایید.
 10. سبزیجات و میوه‌جات قبل از انتقال به یخچال، به صورت کامل شستشو و ضدعفونی شوند.
 11. در آشپزخانه، قبل از اقدام به پخت و پز حتما دست‌های خود را به صورت کامل و با آب گرم و صابون بشویید.
 12. سطوح مختلف آشپزخانه مخصوصا سطوح مربوط به کابینت‌ها و دستگیره‌ یخچال را به تناسب میزان استفاده از آن‌ها ضدعفونی کنید.
 13. از قرار دادن کفش‌ها درون جاکفشی داخل منزل خودداری کنید.
 14. توصیه می‌شود کفش خود را درآورده و پشت درب ورودی و در جایی که سیستم تهویه هوا داشته باشد و روی یک پارچه یا نایلون قرار دهید.
 15. بهتر است که در شرایط شیوع کرونا از یک نوع کفش برای بیرون رفتن استفاده کنید تا همه کفش‌های شما آلوده نشوند و ضدعفونی کردن آن‌ها نیز راحت باشد.
 16. هنگامی که قصد دارید کفش خود را از داخل جاکفشی بردارید و آن را پا کنید و حتی هنگام بستن بند کفش‌ها، دستکش سالم و مناسبی را دست کنید.
 17. هر از گاهی جاکفشی را ضدعفونی نمایید.
 18. در طول روز چند بار این وسایل را ضدعفونی کنید: موبایل، تلفن منزل، کامپیوتر یا لپ تاپ، کنترل تلویزیون، فندک گاز آشپزخانه و ....
 19. یکی دیگر از نکاتی که توسط متخصصین توصیه می‌شود، این است که برای لباس‌های بیرون یک کمد اختصاصی درنظر بگیرید. اگر هم کمدی برای این کار ندارید، محل جداگانه‌ای را مشخص کنید.
 20. دستگیره‌ها و کلید‌های داخل آسانسور، دستگیره‌های درب اتاق‌ها، کلیدهای برق داخل خانه و داخل راهرو را به صورت مرتب و روزانه ضدعفونی نمایید.
 21. ها     از بازی کردن کودکان در محیط‌های بیرونی جلوگیری کنید. آن‌ها را قانع سازید که تا به پایان رسیدن شرایط شیوع کرونا، در منزل بازی کنند.
 22. تا زمانی که شیوع کرونا ادامه دارد، از فریز کردن مواد غذایی اجتناب کنید.
 23. بهتر است تا جایی که امکان دارد فضای داخل خانه را گرم نگاه دارید تا پایداری ویروس کرونا کمتر شود.

نکاتی که ذکر شد اگر به خوبی رعایت شوند، محیط خانه شما را از ورود ویروس کرونا حفظ می‌کنند. شکست دادن کرونا نیاز به همراهی و مشارکت تمام اعضای جامعه دارد. با رعایت قرنطینه خانگی و همچنین، جلوگیری از ورود این ویروس به داخل خانه، زنجیره انتقال آن شکسته خواهد شد.

موسسه خیریه سمر برای شما روزهای خوب و خوشی را آرزو می‌کند و امیدوار است که با به پایان رسیدن شرایط اپیدمی کرونا، به زودی شما عزیزان را در خانه امید سمر ببینیم.

اصول نظافت منزل برای پیشگیری از کرونا
 
 

مقالات مرتبط

چگونه با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم تا به کووید ۱۹ مبتلا نشویم

چگونه با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم تا به کووید ۱۹ مبتلا نشویم

این سوال، سوال مشترک بسیاری از شهروندان است. در روزهای آ...

خانه امید سمر؛ خانه امنی برای سلامت‌جویان و مهراندیشان

خانه امید سمر؛ خانه امنی برای سلامت‌جویان و مهراندیشان

بیماری سرطان یکی از بیماری‌هایی است که در دهه‌های اخیر ...

پروتکل‌های زمان پیک کرونا

پروتکل‌های زمان پیک کرونا

به روزهای پایانی فروردین ماه رسیده‌ایم. درختان خانه امی...

کرونافوبی چیست و چگونه بر آن غلبه نماییم؟

کرونافوبی چیست و چگونه بر آن غلبه نماییم؟

کرونافوبی به معنای ترس از ابتلا به ویروس کرونا است و به ...

کرونا با بدن ما چکار می‌کند و ما باید در مقابل آن چه اقداماتی انجام دهیم؟

کرونا با بدن ما چکار می‌کند و ما باید در مقابل آن چه اقداماتی انجام دهیم؟

چند ماهی از اپیدمی کرونا بیشتر نگذشته است و بسیاری از کش...

نکات اساسی برای شکست دادن کرونا

نکات اساسی برای شکست دادن کرونا

نوروز ۹۹ هم فرا رسید و خوشحال هستیم که خداوند مهربان فرص...

لطفا پیام، پرسش یا نظر خود را در این باره بنویسید