01بهمن

ورزش های مفید برای افراد مبتلا به سرطان



بازگشت

بیش از هر چیز به افراد مبتلا به سرطان توصیه می شود برای آگاهی از ورزش‌هایی که برایتان مناسب هستند با پزشک متخصص مشورت کنید. باید آگاه باشید که بیماری سرطان باعث شده بدنتان تحلیل برود و به همین دلیل باید فعالیت‌های ورزشی را به آرامی آغاز کنید. در ادامه به برخی از ورزش‌هایی که برای شروع می‌توانید انجام دهید اشاره می‌کنیم


۱- حرکات کششی مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان
یکی از ورزشهای مفید برای بیماران مبتلا به سرطان انجام حرکات کششی است .حرکات کششی تاثیر بسیار مهمی در افزایش انعطاف‌پذیری بدن دارد. انجام این حرکات آسان است و به همین دلیل همه افراد می‌توانند آن را انجام دهند و با مداومت در آن به انعطاف‌پذیری عضلات خود کمک کنند. کولین دویل مدیر بخش تغذیه و فعالیت‌های بدنی انجمن سرطان آمریکا در مقاله‌ای می‌نویسد: «حرکات کششی برای حفظ و بهبود تحرک افراد اهمیت دارد». اگر هنوز به اندازه کافی آماده تمرین‌های سنگین نشده‌اید، باید دست کم سعی کنید که بدن انعطاف‌پذیری داشته باشید


۲-ورزش ایروبیک باعث بهبود کارآیی قلب بیماران می شود
دوچرخه‌سواری، قدم زدن، پیاده‌روی و شنا به سوزاندن کالری و بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند. انجام این فعالیت‌ها حتی می‌تواند در کاهش وزن نیز موثر باشد. از آنجایی که تمرینات ایروبیک باعث بهبود کارآیی قلب می‌شود، می‌تواند به سلامت قلبی و عروقی و کاهش خطر حمله قلبی، سکته و دیابت کمک کند.


۳- تمرین با وزنه به درمان سرطان کمک میکند
در طی فرآیند درمان سرطان، بلند کردن وزنه می‌تواند به بازسازی طبیعی عضله‌ها کمک کند. در خانه از دمبل‌های دو تا چهار کیلوگرمی استفاده کنید و اگر احساس می‌کنید که این تمرین برایتان سبک است، دفعات انجام آن را بالا ببرید اما وزنه‌ها را سنگین نکنید.

افرادی که مبتلا به سرطان بوده و درمان شده‌اند باید تمرین‌های ایروبیک و کار با وزنه انجام دهند،هر دو نوع این ورزش‌ها برای سلامتی عمومی بدن و تندرستی افراد رهاشده از سرطان اهمیت حیاتی دارد.


۴- تمرین‌های استقامتی برای بازسازی عضلات افراد مبتلا به سرطان مفید است
استفاده از وزن بدن خودتان در تمرین‌های ورزشی به بازسازی عضلات کمک می‌کند. فعالیت‌های نظیر تمرین پشت بازو با نیمکت و حرکت شنا روی دو دست برای تقویت عضلات بالاتنه مفید هستند و می‌توان آن‌ها را در فضایی اندک و یا حتی در زمان تماشای تلویزیون انجام داد.


۵- فعالیت‌های روزمره مفید برای بیماران سرطانی
به جای استفاده از آسانسور، از پله‌ها بالا بروید. همچنین می‌توانید یک گام‌شمار تهیه کنید. اگر کارتان طوری است که مدام باید پشت میز بنشینید، گاهی اوقات از جای خود برخاسته، کمی قدم بزنید و حرکات کششی انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید با بلند کردن اجسامی نظیر بطری و قوطی به تقویت عضلات خود بپردازید.

 

منبع : elmevarzesh.com

 


 

 

مقالات مرتبط

بهترین غذایی که باید شب قبل از شیمی درمانی مصرف شود

بهترین غذایی که باید شب قبل از شیمی درمانی مصرف شود

یک متخصص تغذیه به تشریح رژیم غذایی در بیماران مبتلا به س...

آتشفشان خشم خود را خاموش کنید!

آتشفشان خشم خود را خاموش کنید!

کنار آمدن با احساسات دشوار است، کنار آمدن با عصبانیت دش...

کنترل قند خون با خوردن آب زغال اخته

کنترل قند خون با خوردن آب زغال اخته

زغال اخته میوه ای است که آنتی اکسیدان های فراوانی را در ...

مراسم خاکسپاری سرکار خانم منیژه آیرملو عضو هیئت مدیره و هیئت امنا خیریه سمر

مراسم خاکسپاری سرکار خانم منیژه آیرملو عضو هیئت مدیره و هیئت امنا خیریه سمر

علیرغم میل باطنی خانواده، به دلیل لطف و اصرار برخی از بس...

نفس بکشید!

نفس بکشید!

استرس فوق العاده رایج است و روی عملکرد شغلی افراد، رواب...

با گردو از تومورهای سرطانی دستگاه گوارش در امان بمانید

با گردو از تومورهای سرطانی دستگاه گوارش در امان بمانید

اگر می خواهید از ابتلا به سرطان کولون در امان بمانید پیش...

لطفا پیام، پرسش یا نظر خود را در این باره بنویسید