10تیر

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران؛ احتمال ابتلا به سرطان‌های سر و گردن در هوای آلوده افزایش می یابدبازگشت

به گزارش موسسه خیریه سمر به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر حسین فودازی در ارتباط با علت شیوع سرطان اظهار داشت: ۷۰ درصد ابتلا به سرطان عوامل محیطی و خارجی بوده و ۳۰ درصد آن عوامل ژنتیکی و داخلی است.

وی افزود: از جمله عوامل محیطی که ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، تغذیه و مواد غذایی ناسالم، افزایش وزن، آلودگی های زیست محیطی، استعمال سیگار و دخانیات است همچنین می توان این عوامل محیطی را مدیریت کرد تا شانس ابتلا به سرطان کاهش یابد.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی با بیان اینکه با کاهش یا پرهیز از استعمال دخانیات می توان ۳۰ درصد شانس ابتلا به انواع سرطان را کاهش داد، گفت: کنترل وزن بسیار حائز اهمیت است همچنین استفاده از فست فودها، غذاهای چرب، نمک سود شده و کاهش مصرف فیبر، میوه و سبزیجات تازه خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را افزایش می دهد.

فودازی با تاکید بر اینکه چاقی و افزایش وزن بیش از حد در زندگی شهری دخیل بوده، عنوان داشت: این مسئله سبب شده تا خطر ابتلا به سرطان ها افزایش پیدا کند همچنین عوامل زیست محیطی و آلودگی هوا در کلانشهر ها شانس ابتلا به سرطان های دستگاه تنفسی و تومورهای سر و گردن را می توانند افزایش دهند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی تصریح کرد: برای پیشگیری می توان فعالیت فیزیکی کافی حداقل ۵ بار در هفته روزی ۳۰ دقیقه، کنترل وزن و پرهیز از دخانیات تا حد زیادی می تواند شانس ابتلا به انواع سرطان را کاهش دهد.

وی در پاسخ به این سئوال که نشانه های مربوط به تومورهای سر و گردن چیست، گفت: هر نوع اختلالی که افراد به صورت لمس توده در سر و گردن داشته باشند و یا اختلال شنوایی، گرفتگی طولانی مجاری تنفسی، وزوز گوش و تغییر صدا به ویژه در سرطان های مثل حنجره از علائمی بوده که باید سریع توسط پزشک گوش، حلق و بینی بررسی شود.

فودازی گفت: تغییر صدا بیش از دو هفته می تواند پیش درآمدی از سرطان حنجره بوده که حتما باید پزشک مراجعه شود یا وجود غدد لنفاوی در گردن، زیر چانه یا قسمت های بناگوش که به دنبال بیماری ها و مشکلات عفونی ایجا نشده باشد حتما نیاز به بررسی دارد

*منبع: مهر.

مقالات مرتبط

تهدیدی از نوع ویتامین سی برای سلول های سرطانی

تهدیدی از نوع ویتامین سی برای سلول های سرطانی

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که مصرف دوز بالای ویتامین سی ...

حضور «سمر» در سمینار بانوان موفق عرصه مدیریت کشور!

حضور «سمر» در سمینار بانوان موفق عرصه مدیریت کشور!

سمینار یک روزه بانوان موفق عرصه مدیریت کشور، میزبان موسسه خیریه سمر بود.

له شده این میوه خاصیت ضد سرطانی دارد

له شده این میوه خاصیت ضد سرطانی دارد

تحقیقات نشان داده است که موزهای رسیده و له شده خاصیت بیش...

سومین روز بازارچه خیریه سمر

سومین روز بازارچه خیریه سمر

سومین روز از بازارچه خیریه سمر با حضور هنرمند خوب کشور ک...

بهترین غذایی که باید شب قبل از شیمی درمانی مصرف شود

بهترین غذایی که باید شب قبل از شیمی درمانی مصرف شود

یک متخصص تغذیه به تشریح رژیم غذایی در بیماران مبتلا به س...

لطفا پیام، پرسش یا نظر خود را در این باره بنویسید