10تیر

تحقیقات، محققان بیمارستان دانشگاه مونترآل برای از بین بردن سلول‌های سرطانی تخمدان


اخبار و رویدادها | 0 نظر | | |

بازگشت

محققان مرکز تحقیق بیمارستان دانشگاه مونترآل در کانادا، نوعی درمان دو مرحله‌ای برای از بین بردن سلول‌های سرطانی تخمدان ابداع کرده‌اند.

 

 این محققان نشان دادند که با انجام دادن «۱ تا ۲ ضربه» و استفاده از حالت پیرسلولی می‌توان سلول‌های سرطانی تخمدان بیمار را از بین برد.

سلول‌های بدن‌مان به مرور زمان پیر شده و وارد مرحله مرگ سلولی می‌شوند. این نوع سلول‌ها دیگر تکثیر نمی‌شوند و در بدن جمع شده و بیماری‌هایی چون سرطان به وجود می‌آورند.

جامعه علمی از سال‌ها پیش تاکنون سعی داشته است با هدف قرار دادن و تخریب سلول‌های پیر، بیماری‌های مربوط به دوران پیری را درمان کند.

محققان مونترآل، برای درمان بیماری سرطان اپی‌تلیال تخمدان، که رایج‌ و مرگبارترین نوع سرطان تخمدان است، دو مرحله به کار می‌گیرند. اول، آنها سلول‌های سرطانی را به زور وارد مرحله پیری زودهنگام می‌کنند. سپس در مرحله دوم، تمام آن سلول‌ها را تخریب کرده و از میان برمی‌دارند. این ترفند نیازمند هماهنگی عالی بین دو مرحله است.

این محققان متوجه شدند که سلول‌های سرطانی در بیماری سرطان اپی‌تلیال تخمدان با استفاده از شیمی‌درمانی و مسدود‌کننده‌های PARP، دچار پیری زودرس می‌شوند. مسدودکننده‌های PARP، آنزیم‌هایی هستند که صدمات وارد شده به DNA را اصلاح می‌کنند. وقتی جلوی عملکرد این مسدودکننده‌ها گرفته شود، DNA سلول‌های سرطانی بازسازی و دیگر تکثیر نمی‌شوند و وارد مرحله پیری زودهنگام می‌شوند.

این محققان توانسته‌اند با این درمان دو مرحله‌ای، سلول‌های سرطانی اپی‌تلیال تخمدان را در شرایط پیش‌بالینی درمان کنند. آنها معتقدند که این روش درمانی ابداعی‌شان می‌تواند اثربخشی شیمی‌درمانی و مسدودکننده‌های PARP را بهبود بخشیده و از مقاومت سیستمی بدن که جلوی درمان این سرطان را می‌گیرد، پیشگیری کنند.

در حال حاضر این نوع درمان روی نمونه سلول‌های سرطانی بیماران مبتلا به سرطان تخمدان که در بانک زیستی نگهداری می‌شوند، آزمایش شده است. این بیماران با میل خود برای این بررسی داوطلب شده و اجازه دادند تا نمونه‌هایی از سلول‌های سرطانی آنها در این آزمایش استفاده شوند.

 محققان مونترآل می‌گویند که این نوع درمان را روی سلول‌های سرطانی سینه و تخمدان پیش‌بالینی هم امتحان کرده‌اند و اثربخشی آن تایید شده است و امیدوارند به زودی به عنوان درمانی تازه و موثر در اختیار بیماران قرار بگیرد.

 

منبع: خبرگزاری سلامت

مقالات مرتبط

شانس ۹۵ درصدی درمان سرطان گردن رحم با لاپاراسکوپی

شانس ۹۵ درصدی درمان سرطان گردن رحم با لاپاراسکوپی

علی‌رغم اینکه بسیاری از جراحی‌های گردن رحم در ایران و ب...

مدیر عامل موسسه «سمر»:  بیمار مبتلا به سرطان برای مداوا نیاز به عشق دارد

مدیر عامل موسسه «سمر»: بیمار مبتلا به سرطان برای مداوا نیاز به عشق دارد

موسس خیریه سمر گفت: بیماری که با سرطان درگیر است برای مد...

اختلال در تکلم و گرفتگی صدا از علائم شایع سرطان حنجره

اختلال در تکلم و گرفتگی صدا از علائم شایع سرطان حنجره

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی گف...

اختتامیه دوازدهمین بازارچه خیریه سمر

اختتامیه دوازدهمین بازارچه خیریه سمر

دوازدهمین بازارچه خیریه موسسه سمر، شب گذشته پس از 5 روز برگزاری به فعالیت خود پایان داد.

بیماری لثه ریسک ابتلا به سرطان در زنان را افزایش می دهد

بیماری لثه ریسک ابتلا به سرطان در زنان را افزایش می دهد

طبق نتایج یک مطالعه جدید، زنان مسن مبتلا به بیماری لثه د...

آیا می‌دانید «بنزن» موجود در تنباکوهای معطر موجب سرطان خون می‌شود؟

آیا می‌دانید «بنزن» موجود در تنباکوهای معطر موجب سرطان خون می‌شود؟

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ...

لطفا پیام، پرسش یا نظر خود را در این باره بنویسید