06فروردین

کرونا با بدن ما چکار می‌کند و ما باید در مقابل آن چه اقداماتی انجام دهیم؟بازگشت

چند ماهی از اپیدمی کرونا بیشتر نگذشته است و بسیاری از کشورهای جهان با آن درگیر شده‌اند. اگرچه خطرات این ویروس نسبت به دیگر ویروس‌های تنفسی کمتر است، اما سرعت انتقال بسیار زیاد آن باعث شده تا مجبور شویم مراقبت از خود و محافظت از دیگران را بسیار جدی بگیریم.

در مقاله قبلی در این مورد گفتیم که صابون چگونه می‌تواند کرونا را از روی دستان ما پاک کند. اما در این مقاله می‌خواهیم به این مساله بپردازیم که چگونه کرونا ویروس بدن ما را آلوده می‌سازد و بعد از این اتفاق، چه بر سر دستگاه تنفسی بدن خواهد آمد. و از همه مهم‌تر، در مقابل این مسائل چه کارهایی از ما برمی‌آید؟ پس برای خواندن پاسخ این سوالات، با سمر همراه باشید.

تاثیر کرونا بر سیستم ایمنی بدن

ویروس کرونا از طریق دستگاه تنفسی وارد بدن می‌شود. برای مثال، اگر به سطوح آلوده مثل آسانسور یا دستگاه عابر بانک دست بزنید، سرفه کنید یا عطسه بزنید و با دست جلوی دهان‌تان را بگیرید و از همه مهم‌تر، اگر با فرد مبتلا به کرونا دست بدهید، دستان شما به این ویروس آلوده خواهد شد.

در چنین شرایطی، اگر با دست چشم، دهان یا بینی خود را لمس کنید در عمل اجازه داده‌اید تا ویروس‌های کرونا وارد ریه‌های شما بشوند. ورود کرونا ویروس به ریه‌ها موجب ابتلای شما به بیماری کووید 19 خواهد شد. اما ابتلا به کووید 19 باعث چه تغییراتی در بدن می‌شود؟

ویروس‌ها تنها زمانی می‌توانند به بدن آسیب برسانند که وارد یک سلول زنده شوند. اگر تعدادی از این ویروس‌ها بتوانند یکی از سلول‌های زنده ریه را اشغال کنند، خیلی زود خودشان را تکثیر می‌کنند و بعد از ۱۰ روز چند میلیون کرونا در ریه‌ها رشد خواهند یافت. این اتفاق به این معنی است که ریه‌های فرد پر شده است از کرونا و این مساله باعث خواهد شد سیستم ایمنی بدن نتواند بین سلول‌های سالم و سلول‌های آلوده به کرونا تفاوت قائل شود.

در نتیجه، گلبول‌های سفید بدن به تمام سلول‌های ریه حمله می‌کنند و باعث می‌شوند آسیب‌های جدی به ریه وارد شود. آسیب‌هایی که ممکن است نتایج‌شان تا پایان عمر با افراد باقی بماند.

چگونه از کرونا پیشگیری کنیم؟

در سطح فردی، همان اصول بهداشتی ساده‌ای را که بارها شنیده‌ایم ضامن سلامتی ما خواهند بود. روزی چند بار دست و صورت خود را با آب و صابون تمیز بشویید. متخصصان می‌گویند هنگام شستن دست‌ها، احساس کنید که با دستان خود فلفل بسیار تندی را لمس کرده‌اید و حالا قصد دارید در چشم خود لنز بگذارید. با همین احساس دستان‌تان را بشویید تا کاملا تمیز شوند.

داشتن فاصله اجتماعی، اما نکته مهم‌تری است که نه تنها شما را از ابتلا به کووید ۱۹ محافظت می‌نماید؛ بلکه در سطح اجتماعی هم به کنترل و شکست کرونا منجر خواهد شد. از بغل کردن یا بوسیدن دیگران اکیدا خودداری نمایید. حداقل ۲ متر با اطرافیان فاصله داشته باشید و نکته بسیار مهم دیگر، قرنطینه کردن خودتان است.

اگر شهروندان خودشان را تا پایان دوران اپیدمی کرونا قرنطینه کنند، در واقع برای کادر درمان، پژوهشگران و متخصصین زمانی طلایی خریده‌اند. زمانی که شاید به آن‌ها اجازه دهد واکسن یا دارویی برای این بیماری کشف کنند. در حال حاضر هنوز واکسنی برای کرونا ساخته نشده و اگر سرعت انتقال آن سریع بماند، احتمالا این اتفاق به این زودی نخواهد افتاد. اما اگر شهروندان، اصل حفظ فاصله اجتماعی را رعایت نمایند و خودشان را قرنطینه کنند، به آن‌ها کمک بسیار مفیدی کرده‌اند.

برای آشنایی بهتر با این مسائل، پیشنهاد می‌کنیم که این کلیپ را نیز مشاهده فرمایید.

از دوران قرنطینه برای مطالعه، فیلم دیدن و کسب آرامش استفاده کنید. این دوران در تاریخ معاصر بی سابقه است و به جای گله و شکایت بهتر است از این دوران بسیار خاص و نادر نهایت استفاده را ببریم. به زودی شرایط اپیدمی به پایان می‌رسد و می‌توانیم عزیزان خود را در آغوش بکشیم. موسسه خیریه سمر این روزها مثل همیشه به فکر فرزندان و مهراندیشان خویش است و برای شما آرزوی سلامتی و شادی دارد. ما منتظر شما هستیم و از شما خواهش می‌کنیم که نکات معرفی شده را به خوبی رعایت فرمایید.

مقالات مرتبط

شیوع ویروس جهش یافته (کرونای انگلیسی) در کشور

شیوع ویروس جهش یافته (کرونای انگلیسی) در کشور

بر اساس خبری که به تازگی توسط وزیر بهداشت کشور، دکتر نمک...

بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص از بیمارستان چه اصولی را باید رعایت کنند؟

بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص از بیمارستان چه اصولی را باید رعایت کنند؟

در میان آمار و ارقام‌هایی که تاکنون درباره کرونا شنیده‌...

تازه‌ترین یافته‌های خود مراقبتی در برابر کرونا

تازه‌ترین یافته‌های خود مراقبتی در برابر کرونا

هرچه شیوع ویروس کرونا در کشور طولانی مدت‌تر می‌شود، وزا...

ورزش کردن و سالم ماندن در روزهای آخر کرونا

ورزش کردن و سالم ماندن در روزهای آخر کرونا

به گفته مسئولین وزارت بهداشت و سلامت کشور پس از اعمال مح...

پیام‌های بهداشتی کرونایی برای بیماران مبتلا به سرطان

پیام‌های بهداشتی کرونایی برای بیماران مبتلا به سرطان

موسسه خیریه سمر از شروع دوران شیوع کرونا تا به حال بارها...

چگونه با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم تا به کووید ۱۹ مبتلا نشویم

چگونه با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم تا به کووید ۱۹ مبتلا نشویم

این سوال، سوال مشترک بسیاری از شهروندان است. در روزهای آ...

لطفا پیام، پرسش یا نظر خود را در این باره بنویسید