01شهریور

آمادگی مهراندیشان سمر برای ماه محرمبازگشت

ماه محرم در پیش است و هر چه به آن نزدیک‌تر می‌شویم، بیشتر حس و حال عاشورا و شب‌های عزاداری امام حسین ما را فرامی‌گیرد. اگرچه امسال بخاطر شیوع ویروس کرونا و لزوم حفظ فاصله اجتماعی احتمالا مراسم‌های متفاوتی را در پیش خواهیم داشت و هنوز هم مشخص نیست که دقیقا چه تصمیمی در این مورد اجرا خواهد شد، اما این مسائل هیچ‌کدام در اصل و اساس ماه محرم تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

مهراندیشان یا در واقع همان کسانی که مهرورزی و نیکوکاری را مسیر زندگی خود قرار داده‌اند، هر سال وقتی به این ماه مبارک و پرفیض و برکت می‌رسند، اهداف و برنامه‌های مختلفی را برای خود پیش‌بینی می‌کنند تا بتوانند بیشترین برکت و سعادت را نصیب خویشتن سازند.

مهراندیشان سمر در تمام 14 سالی که از تاسیس موسسه خیریه سمر می‌گذرد، از تمام طبقات و گروه‌های اجتماعی بوده‌اند. افرادی که به لطف خداوند وضع مالی خوب یا نسبتا خوبی دارند و به پاس شکرگزاری نعماتی که در زندگی‌شان داشته‌اند تلاش می‌کنند تا با خشنود کردن بندگان خدا، خداوند را از خود راضی و خشنود نگاه دارند، این‌ها بخشی از مهراندیشان سمر می‌باشند و همواره با حمایت‌های مالی و معنوی‌شان سمر را در راه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یاری کرده‌اند.

در کنار این عزیزان، دسته دیگری هم هستند که اگرچه خودشان وضع مالی ایده‌آلی ندارند اما همین که می‌توانند زندگی‌شان را بگذرانند و محتاج کسی نشوند، شاکر و قدردان نعمات خداوند هستند و چه شکرگزاری بهتر است از یاری رساندن بندگان خداوند در حد وسع و توان؟! مساله‌ای که در تمام اصول دینی و اخلاقی همواره بر آن تاکید شده است، این است که مهم نیست چقدر می‌توانی از دیگران حمایت کنی و به آن‌ها یاری برسانی، بلکه فقط اصل یاری رساندن و حمایت کردن اهمیت دارد.

چقدر زیبا است وقتی مشاهده می‌کنید که یک نفر در حالی که خودش می‌تواند بخشی از مال و دارایی‌اش را صرف زندگی خود را نزدیکان و عزیزانش کند ولی از آن می‌گذرد و در اختیار کسانی می‌گذارد که نیاز بیشتری به آن مال دارند. این لحظه یکی از لحظات شکوهمند زندگی هر انسانی است و هر قدر که بیشتر در حیات یک نفر تکرار شود، بر زیبایی، شکوه، برکت و سعادت زندگی او می‌افزاید.

با توجه به نکات یاد شده، یک فرصت طلایی و بی نظیر در پیش است که مهراندیشان خواهند توانست در این فرصت بیشترین میزان ثواب و کار خیر را در کارنامه آخرت‌شان ذخیره نمایند. یک ماه با عظمت و ارزشمند که لحظه لحظه آن پر است از دعوت به حمایت از نیازمندان و مظلومان، گذشتن از مال دنیا و اندوختن توشه برای آخرت، حس کردن خداوند و نیروی لایزال او در هر گوشه از زندگی و دیگر نکاتی که هر کس می‌تواند با اندکی تفکر و اندیشیدن به خداوند و دنیایی که او خلق کرده آن‌ها را دریابد.

شاید در سده‌ها و قرون گذشته که انسان بیشتر با طبیعت مانوس بود و سکوت و تنهایی را بیشتر تجربه می‌کرد، به میزان بالاتری هم از انس با خداوند بهره مند می‌گشت. اما در سال‌ها و دهه‌ها اخیر که تکنولوژی در تمام ابعاد زندگی ما انسان‌ها رخنه کرده و به هر جا که سر می‌چرخانیم جلوه‌های زندگی ماشینی را می‌بینیم، گویا باید بیشتر تلاش نماییم تا لحظات عرفانی و خدایی را تجربه کنیم. در این بین، خداوند رحمان هم فرصت‌های بزرگی را پیش‌روی ما قرار می‌دهد تا از چنین تجربیات بزرگی دور نمانیم. بی شک محرم یکی از آن فرصت‌های بزرگ است.

از جمله کارهایی که هر مهراندیش می‌تواند انجام دهد تا هم چنین تجربه‌ای را بدست بیاورد و هم بتواند حمایتی از افراد مبتلا به بیماری‌های خاص از جمله سرطان بکند، عرضه نذورات خود به نفع این عزیزان است. فرزندان موسسه خیریه سمر کسانی هستند که به دلیل ابتلا به انواع مختلف بیماری‌های سرطان درگیر مسائل درمانی و بیمارستانی آن می‌باشند و به همین خاطر تحت فشارهای مختلف مالی، روحی و روانی قرار دارند. در کنار آن‌ها، خانواده‌های این افراد هم قرار دارند که اگر رنجی که می‌کشند بیشتر از خود بیماران نباشد کم‌تر هم نیست.

بنابراین، هر مهراندیش می‌تواند فقط با ادا کردن نذر و نیازهای خود به نفع این عزیزان و خانواده‌های محترم‌شان، گره‌های بزرگی از زندگی و درمان آن‌ها بگشایند. بخصوص در چند ماه اخیر که هم قیمت داروهای درمانی سرطان بالاتر رفته، هم هزینه‌های درمانی و بیمارستانی‌شان افزایش یافته و هم به خاطر راکد شدن بیسیاری از کسب و کارها، بسیاری از فرزندان سمر بیش از گذشته در شرایط مالی سخت قرار گرفته‌اند. مطمئنا در هر یک از شب‌های ماه محرم، تمام این افراد و خانواده‌هایشان از خدا می‌خواهند تا گره‌ای از کارشان بگشاید و چه قدر عالی می‌شود اگر شما همان شخصی باشید که به نیت خشنودی و رضایت خداوند، آن گره را از کار و زندگی آن‌ها باز نمایید.

موسسه خیریه سمر همیشه و در تمام مناسبت‌های دینی و مذهبی در کنار شما بوده تا بتوانید با ادا نمودن نذورات خودتان در صندوق‌ها یا حساب‌های این موسسه با خیال راحت از رسیدگی به کار فرزندان سمر اطمینان یابید. سمر افتخار می‌کند که 14 است اعتماد مهراندیشان را با خود همراه دارد و هر کدام از این نیکوکاران گرامی با آرامش خاطر نذورات‌شان را با نیت حمایت از بیماران مبتلا به سرطان به این موسسه اهدا کرده‌اند. محرم امسال هم این خیریه با تمام توان در خدمت شما و فرزندان سمر است تا لحظات بی نظیر و عظیمی را از باز شدن گره زندگی‌ها و نوشته شدن ثواب‌های بی‌شمار به حساب افراد به ثبت رساند.

در کنار این مسائل، یک کار خیر دیگری که هر کس می‌تواند این روزها به قدر توانش انجام بدهد، معرفی کردن این نوع کار خیر به دیگران است. کم نیستند افرادی که در گوشه و کنار شهرها و استان‌های مختلف کشور که تمایل دارند از هم نوعان خویش حمایت نمایند اما نمی‌دانند که بهترین روش انجام دادنش چیست و بهتر است حمایت‌های خود را به چه کسانی اهدا کنند. هر مهراندیش اگر بتواند یک یا چند نفر از این عزیزان را برای حمایت و یاری رساندن به بیماران مبتلا به سرطان هدایت کند، مطمئنا در اجر و ثواب کار خیر آن‌ها نیز شریک خواهد بود.

این روزها اینترنت و شبکه‌های مجازی فرصت فوق‌العاده‌ای را در اختیار ما قرار داده‌اند تا بتوانیم اطرافیان و دوستان و عزیزان‌مان را برای انجام امر خیر هدایت کنیم. در حالیکه گفته می‌شود شبکه‌های اجتماعی و اینترنت چاقوی دولبه هستند و بعضی از اعضای جامعه به بدترین نحو از این ابزار استفاده می‌کنند، اما شما دوستان و همراهان گرامی می‌توانید بهترین و شایسته‌ترین بهره را از اینترنت ببرید و با خود عهد نمایید که در هر روز عده‌ای را به این نوع کار خیر دعوت کنید. حتی تصور کردنش هم زیبا و جذاب است، تصور اینکه هر کدام از شما مهراندیشان توانسته‌اید در پایان ماه محرم چندین و چند نفر را به صف مهراندیشان اضافه کنید و نه تنها خودتان مقدار بسیاری زیادی اجر و ثواب را برای آخرت توشه نموده‌اید، بلکه در ثواب آن عزیزان هم شریک شده‌اید و این میزان ثواب هم آخرت را به بهترین شکل برای شما به همراه خواهد داشت و هم برکت را به زندگی‌تان سرازیر خواهد نمود.

 

مقالات مرتبط

برگزاری اردو مفرح برای فرزندان سمر

برگزاری اردو مفرح برای فرزندان سمر

یک تفریح و اردو شاد برای فرزندان سمر محقق گشت.21 نفر از فر...

آتشفشان خشم خود را خاموش کنید!

آتشفشان خشم خود را خاموش کنید!

کنار آمدن با احساسات دشوار است، کنار آمدن با عصبانیت دش...

خشم خود را به سرعت فرونشانید!

خشم خود را به سرعت فرونشانید!

راههای کنترل خشم به سبک مانترا روشی کاملا ساده است اما ت...

له شده این میوه خاصیت ضد سرطانی دارد

له شده این میوه خاصیت ضد سرطانی دارد

تحقیقات نشان داده است که موزهای رسیده و له شده خاصیت بیش...

تاثیر ماست در کاهش استرس و اضطراب

تاثیر ماست در کاهش استرس و اضطراب

طبق یافته محققان، مصرف ماست موجب تسکین اختلال اضطراب شده و با استرس مقابله می کند.

فراخوانی برای مهراندیشی دانش آموزی؛ مهربانی را به رخ دنیا بکشید!

فراخوانی برای مهراندیشی دانش آموزی؛ مهربانی را به رخ دنیا بکشید!

مهر، مهربان، مهربانی؛ کسی در دنیا نیست که این سه کلمه را...

لطفا پیام، پرسش یا نظر خود را در این باره بنویسید